Jeszcze kilka lat temu pojęcie inteligentnego budynku kojarzyło się wyłącznie z korporacyjnymi wieżowcami. W obecnych czasach rozwiązania z biurowców zostały przeniesione oraz rozwinięte do zastosowań w budynkach mieszkalnych. Obecnie szacuje się, że zaledwie 30% inteligentnych instalacji stanowią biurowce i obiekty przemysłowe, pozostałą część stanowią instalację w domach prywatnych. Rozwój tej dziedziny sprawił, że pojecie inteligentnego domu tzw. domotyki jest coraz bardziej znane. Również ceny wykonania takiej instalacji stały się przystępne. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane i inteligentne instalacje elektryczne pozwalają na
 zachowanie pełnej kontroli sterowanych urządzeń nawet w przypadku awarii centrali sterującej a ew. usterki pojedynczych elementów nie wpływają na funkcjonowanie pozostałej części instalacji.

Zatem czym jest inteligentny budynek?

Otóż jest to wysoko zaawansowanym technicznie budynek, w którym systemy podnoszące komfort i bezpieczeństwo, są zintegrowane ze sobą w jeden system. Poprzez zamontowane czujniki, panele sterujące oraz zintegrowany system zarządzania, z dowolnego miejsca w budynku możliwe jest sterowanie oświetleniem, temperaturą, zasłonami itp. w różnych miejscach naszego domu. Dodatkowo nasz budynek może automatycznie reagować na zmiany środowiskowe panujące wewnątrz i na zewnątrz, dopasowując warunki do naszych przyzwyczajeń i potrzeb a także samodzielnie bronić się przed zagrożeniami. Istnieje także możliwość zdalnego sterowania urządzeniami przy wykorzystaniu internetu jak i telefonu komórkowego.

iteligentny dom
Cechy inteligentnych instalacji czyli domotyki

Cały dom w jednej dłoni

Użytkownik inteligentnego domu ma pełną kontrolę nad wszystkim co dzieje się w obiekcie oraz poza nim. Wymienić należałoby tutaj następujące obszary:

 - sterowanie oświetleniem budynku i otoczenia (dowolnego typu: żarowe, jarzeniowe, halogenowe, RGB LED i inne),

- zarządzanie ogrzewaniem, klimatyzacja i wentylacją,

- sterowanie systemami rolet, zasłon, żaluzji, markiz,

- integracja z systemami audio-wideo oraz systemem wideodomofonowym,

- ochrona przeciwpożarowa, kontrola dostępu oraz integracja z systemem alarmowym,

- sterowanie wieloma innymi urządzeniami domowymi.

 

Również istnieje możliwość podłączenia interfejsów pozwalających na współpracę Inteligentnego Domu z:

- systemem alarmowym (np. Galaxy)

- systemami audio (Bang&Olufsen, Bose, Audioaccess, Sony i inne)

- urządzeniami typu PDA lub Origami PC

- siecią telefoniczną

- odbiornikiem TV

- wideodomofonem i kamerami.

 

Systemy stosowane w inteligentnych domach umożliwiają również współpracę z telefonem komórkowym, komputerem, Internetem (aplikacje LAN/WAN/WiFi ), itd.

 

Żebyś czuł się komfortowo

Poprzez zintegrowanie wielu systemów w jeden system domotyki będą mogli Państwo odczuć wyższy poziom komfortu w różnorodnych sytuacjach. Możliwość sterowania wieloma urządzeniami za pomocą jednego dyskretnego panelu sprawi, że Państwa ściany nie będą już więcej zaśmiecone wieloma przełącznikami dla poszczególnych urządzeń.  To, jaką funkcję realizować będzie dany przycisk, definiowane jest przy użyciu oprogramowania producenta systemu(zainstalowanego na dowolnym komputerze), które w prosty i intuicyjny sposób pozwala nadać instalacji żądaną inteligencję, a Tobie poczucie komfortu, bezpieczeństwa i satysfakcji.

 

 Oprócz sterowania za pomocą paneli ściennych istnieje możliwość sterowania zdalnego z wygodnego dla Państwa miejsca, bez konieczności przerywania relaksu. Dostępnych jest kilka rozwiązań zdalnego sterowania: standardowe zdalne sterowanie poprzez pilot oraz nowoczesne przenośne ekrany dotykowe, takie jak PDA lub Origami PC. Systemy jakie można spotkać w inteligentnych budynkach dają również możliwość zdalnego zarządzanie i kontrolę domu poprzez internet oraz przez telefon. Oznacza to, iż praktycznie każda funkcja systemu może być  zmieniona w bezpieczny sposób z odległych zakątków świata. Również przy pomocy standardowego komputera osobistego PC z kartą Wi-Fi można sterować każdą funkcją, klikając na plany kondygnacji państwa domu.

Miło mieć świadomość, że nie musza Państwo pamiętać o wielu czynnościach, które od momentu zainstalowania systemu domotyki, mogą być wykonywane automatycznie. Zasłony, klimatyzacja,  temperatura, oświetlenie w domu i ogrodzie, zraszacze ogrodowe, brama wyjazdowa, drzwi garażowe, a nawet nagłośnienie, to wszystko może być automatycznie sterowane lub w razie potrzeby włączone lub wyłączone jednym ruchem.

 

Dla Twojego bezpieczeństwa

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. Systemy stosowane w inteligentnym domu potrafią je zapewnić. Możliwości integracji z systemem alarmowym sprawi, że Państwa dom może być jeszcze bardziej bezpieczny. Na co dzień system zadba o wyłączenie oświetlenia, odłączenie zasilania od urządzeń, które mogę stworzyć zagrożenie, a także pozamyka okna i drzwi, dzięki temu będą mogli Państwo spać spokojnie.

Również podczas dłuższego wyjazdu, mogą Państwo mieć pewność, że dom jest w dobrych rękach. Włączając alarm system może odciąć źródło gazu i wody.  Poza tym inteligentnie sterując urządzeniami w naszym domu może zasymulować obecność domowników.

 W razie wtargnięcia nieproszonych gości, w raz ze zintegrowanym systemem alarmowym, zamontowany system domotyki uruchomi wszystkie czynności zabezpieczające. Ponadto poprzez inteligentne sterowanie światłem, zasłonami, żaluzjami oraz sygnałem alarmowym, może skutecznie odstraszyć włamywacza. O zaistniałym incydencie natychmiast mogą być Państwo poinformowani.

Dodatkowy poziom bezpieczeństwa, który oferują systemy inteligentnych budynków, może sprawić, że w czasie urlopu nie będą musieli Państwo martwić się o pozostawiony dom, a po powrocie nie spotka Państwa nie miła niespodzianka.

 

W trosce o środowisko i Twój portfel

Korzystając z systemu domotyki mogą Państwo zmniejszyć wydatki związane z eksploatację domu, a tym samy przyczynić się do ochrony środowiska. Ostatnie badania wykazały,  że inteligentny dom z minimalną integracją oświetlenia, sprzętu elektrycznego, ogrzewania i klimatyzacji oszczędza 15% kosztów ogrzewania i 10% kosztów pozostałej energii.

Minimalizacja kosztów zużycia energii nie wymusza rezygnacji z komfortu. Rozwiązania producentów dają możliwość włączania i wyłączania urządzeń w momentach, tylko w tedy kiedy jest to zalecane.

Wiele urządzeń po wyłączeniu przełącza się automatycznie na tryb czuwania nadal pobierając nie małą ilość energii. W przypadku inteligentnego domu jednym przyciśnięciem guzika na pilocie lub na panelu w pobliżu łóżka wyłączymy zasilanie do tego typu urządzeń eliminując tzw. energię uśpioną.

Dzięki zintegrowaniu systemów ogrzewania i chłodzenia na godzinę przed powrotem domowników do domu system przestawi ogrzewanie w tryb oczekiwania, dzięki temu powrót z pracy do domu może być jeszcze bardziej przyjemny. Po państwa wejściu do domu, temperatura zostaje automatycznie dopasowana do preferowanego poziomu.

Efektywna wentylacja w połączeniu ze zintegrowanym systemem wentylacyjnym zapobiega pojawianiu się pleśni w łazience i saunie oraz nieprzyjemnych zapachów w toalecie.

Podczas państwa nieobecności automatyczne zabezpieczenie przed wyziębieniem utrzyma łagodną temperaturę w sypialni, a zintegrowany system nawilżania lub oczyszczania powietrza zapewni odpowiednie parametry powietrza w salonie.

 

Krok w stronę przyszłości

Inteligentny dom jest wyznacznikiem przyszłości. Nowe produkty i pomysły, które rodzą się w laboratoriach badawczych, wyznaczają dynamikę rozwoju. Obecne systemy są kompatybilne z obecna architekturą oraz dodatkowo są wyposażone w połączenia Ethernetowe/Internetowe. Takie połączenie rozszerza możliwości systemowe oraz użytkowe już posiadanego przez Państwo systemu domotyki. System Teletask (jeden z proponowanych) może być konfigurowany przez instalatora za pośrednictwem Internetu, eliminując konieczność wizyt w domowych u klienta. Również dzięki połączeniu z Internetem mogą mieć Państwo zdalny dostęp do kamer zainstalowanych w Państwa domu, wystarczy włączyć komputer i połączyć się przez Internet z systemem automatyki domowej.Polecamy:

Harman Kardon

JBL

Infinity

Sklep home & car audio

Skontaktuj sie z Nami

SALON DEMONSTRACYJNY
AUDIOHIT
ul. Jana III Sobieskiego 11
40-082 Katowice
biuro@audiohit.pl tel. 32 781 08 64
tel. 32 352 62 20